
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 250 mA |
| Dropout Voltage | 170 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Output Voltage | 3 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 399
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12797
Ext.Price$0.12797
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12797 | $0.12797 |
| 10 | $0.11455 | $1.14550 |
| 50 | $0.10253 | $5.12650 |
| 100 | $0.09482 | $9.48200 |
| 500 | $0.08769 | $43.84500 |
| 1000 | $0.08109 | $81.09000 |
| 3000 | $0.07549 | $226.47000 |
| 5000 | $0.07027 | $351.35000 |
